Doprava expres kuriérom od 2,50€ ----- POŠTOVNÉ NAD 50€ NA POŠTU ZDARMA.
Logo
Potrebuješ sa poradiť?
Po-Pi 11-17:00
0 ks
za € 0
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ sa poradiť o rastlinkách?
Nakúpte ešte za € 50 a máte dopravu ZADARMO
13.06.2023

Starostlivosť o Aroidy


Dnes sú Aroidy populárnejšie ako kedykoľvek predtým, aj keď obrovské Monstery mali doma aj naše staré mamy a krášlili aj rôzne inštitúcie. Povieme si o ich pôvode a starostlivosti, aby nám v domácej džungli žiarili radosťou.Čeľad Arónovité (Araceae) je fascinujúcou skupinou rastlín, ktorá sa vyznačuje rôznorodosťou, veľkoleposťou a krásou.
Táto čeľad zahŕňa viac ako 4000 druhov, ktoré sa vyskytujú po celom svete. Jej charakteristickým znakom sú jasne sfarbené listy, ktoré prinášajú do interiérov aj exteriérov príjemný estetický prvok a často hrubá koreňová sústava. 


Botanické charakteristiky: Čeľad Arónovité pozostáva z rastlín rôznych veľkostí, tvarov a farieb. Ich listy majú rôzne vzory a textúry, a môžu byť jasne zelené, žlté, červené, hnedé alebo dokonca čierne. Niektoré druhy majú hladké listy, zatiaľ čo iné majú výrazné žily a bodkované vzory. Mnohé druhy arónovitých majú aj neobvyklé kvety, ktoré sú často nenápadné a skryté medzi listami.Pestovanie a starostlivosť
Väčšina druhov preferuje teplé a vlhké podmienky, ale existujú aj odrody, ktoré sa dobre darí v suchších oblastiach. Pre úspešné pestovanie je dôležité poskytnúť im dostatok svetla, primeranú zálievku a vhodný substrát.
Niektoré druhy majú tiež špeciálne požiadavky na teplotu a vzdušnú vlhkosť.

Svetlo: Väčšina arónovitých rastlín preferuje jasné nepriame svetlo. Mierne filtrované slnečné svetlo je najlepšie, pretože priame slnko môže spáliť ich jemné listy. Umiestnite rastlinu na miesto s dostatkom svetla ideálne smerované zhora (ako v bežných podmienkach). Niektoré druhy, ako napríklad Monstera adansonii, známy aj ako "Swiss cheese plant", znášajú aj slabšie svetelné podmienky, ale ich rast môže byť pomalší.


Zálievka: Voda je dôležitá pre správny rast arónovitých rastlín, ale je dôležité zachovať vyvážený prístup k zavlažovaniu. Pred zalievaním si skontrolujte vlhkosť pôdy - povrch by mal byť suchý na dotyk, ale pôda v hĺbke na dne by mala byť vlhká. (článok o polievaní rastlín) Zalievanie by malo byť pravidelné, ale nezabudnite, že prebytok vody môže spôsobiť hnilobu koreňov. Pred ďalším zavlažovaním si preverte, či vrchná vrstva pôdy už vyschla. Milujú sporadickú dažďovú zálievku, ktorú vieme napodobniť napríklad sprchou alebo rovno dažďom:)

Vlhkosť: Vlhkosť ovzdušia je pre niektoré druhy arónovitých veľmi dôležitá. Ak je vzduch príliš suchý, listy môžu hnednúť a okraje sa môžu začať sťahovať. Pre zvýšenie vlhkosti môžete použiť niekoľko metód. Jednou možnosťou je umiestniť rastlinu na podnos s mokrými kamienkami alebo štrkom. Keď voda v podnose vyparuje, zvýši sa vlhkosť okolo rastliny. Ďalšou možnosťou je použitie zvlhčovača vzduchu alebo zoskupenie viacerých rastlín k sebe, aby sa navzájom podporovali v udržiavaní správnej vlhkosti. Dôraz treba klásť určite aj na pravidelné čistenie listov aby správne fotosyntézovali. Hnojenie: Odporúčame si prečítať náš samostatný článok k tejto téme. 
Kvetináč: Keďže ide o hrubokorenné rastliny milujúce poriadne presychanie pôdy, odporúčame ich sadiť priamo do terakoty s dierkou. Článok o výbere správneho kvetináča nájdeš TU

DRUHY

K čeladi Arónovité patrí mnoho obľúbených druhov rastlín, ktoré sú rozšírené po celom svete. Medzi najznámejšie patria: Monstera, Anthurium, Philodendron, Zamioculcas, Aglaonema a iné.

Monstera: Monstera je jedným z najpopulárnejších druhov arónovitých. Jej charakteristické veľké listy s perforáciami sa stali ikonickým symbolom. Je robustná a ľahko sa pestuje. Je ideálna pre interiérové prostredie s jasným nepriamym svetlom. Monstera deliciosa má tendenciu rásť veľmi veľká, a preto môže byť vhodná ako izbová rastlina pre väčšie priestory.Anthurium: Sú známe pre svoje výrazné kvety, ktoré môžu byť červené, ružové, bielé, žlté alebo iných farieb. Ich výrazné kvety sú vlastne neobvyklé modifikované listy, ktoré tvoria charakteristické zhluky kvetov. Dnes zberatelia vyhľadávajú Anthurie výrazné práve listami, ktoré sú často zamatové a trblietavé. 

Philodendron: Existuje veľa druhov philodendronov, ktoré majú rôzne tvary a veľkosti listov. Niektoré druhy majú tmavozelené lesklé listy, zatiaľ čo iné majú farebné vzory alebo žily. Philodendrony sú známe svojou schopnosťou rásť aj vo tieňových podmienkach, čo z nich robí vhodné rastliny pre priestory s nižším osvetlením. Vyžadujú pravidelné zavlažovanie a dobrú odvodnenú pôdu.


Zamioculcas, známa tiež ako "ZZ rastlina" alebo "Zanzibar gem", je robustný druh arónovitého, ktorý je populárny pre svoju schopnosť prežiť v rôznych podmienkach. Má tmavozelené, lesklé listy a je známa pre svoju schopnosť prežiť aj pri nedostatku svetla a nepravidelnom zavlažovaní. Je to ideálna rastlina pre tých, ktorí nemajú veľa skúseností s pestovaním rastlín.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
 

Kde nás nájdeš

Po-Pi 11-17:00
Námestie SNP 9/9 (2. poschodie)

Banská Bystrica

Pasáž Starobystrickej reštaurácie
Druhé dvere vľavo, hore schodmi

Poradíme?
Po-Pi 11-17:00
Copyright 2020 ©Kvetúlok / Kvetáreň
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk