POŠTOVNÉ NAD 50EUR ZDARMA! (info)
Logo
Potrebuješ sa poradiť?
Po-Pi 11-17:00
0 ks
za € 0
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ sa poradiť o rastlinkách?
Nakúpte ešte za € 50 a máte dopravu ZADARMO
24.04.2023
Komentáre (0)

Ako vybrať správny črepník?

Z celého množstva kvetináčov na trhu nie je vždy jednoduché zvoliť ten správny typ pre svoju milovanú rastlinku. Preto Ti prinášame článok o jednoduchých zásadách, ktorými si môžeš pri výbere pomôcť. 

PODĽA VEĽKOSTI

Asi najdôležitejším faktorom pri výbere je práve rozmer kvetináča. 
Vyberáme taký, aby okolo koreňovej sústavy bolo maximálne 3-4cm voľného priestoru pre pôdu z každej strany. Nie je zárukou úspechu vyberať extrémne veľký priemer kvetináča, spomalí to rast koreňov a teda aj vrchnej časti rastliny. 

PODĽA FUNKCIE

Plastové obaly
- rastliny sa v nich vo väčšine prípadoch pestujú, prevážajú a predávajú. Používame ich na priame sadenie. (U nás ich máš zadarmo:)


Terakota - s drenážnym otvorom a podmiskou. Využívame na priame sadenie.
Naše čadiče nájdeš TUOkrasné obaly - keramika, sklo, drevo, kov, plast, betón... Používame len ako okrasný kvetináč do ktorého vkladáme plastový obal. Za žiadnych okolností neodporúčame priame sadenie. Našu pestrú zbierku obalov nájdeš TU:)
PODĽA MATERIÁLU

Plastové obaly
majú radi jemnokorenné rastlinky, ako napríklad Begónia, Syngonium, Alocasia, Paprade, Šplhavnice, Prayer Plants a podobne. Bývajú spravidla smädnejšie a radi mávajú dlhodobo mierne vlhkú pôdu. Plastový materiál im zabezpečí plynulé a pomalé presychanie. 


Terakota je materiál veľmi vzdušný a porézny. Preto ho milujú práve rastliny z hrubšou koreňovou sústavou ako sú Aroidy, Zamioculcas, alebo také ktoré radi skôr suchšiu pôdu ako Kaktusy, sukulenty, Hoye... Zabezpečí prísun kyslíka ku koreňom a rýhlejšie presychanie pôdy. 

Pri oboch možnostiach sú tieto informácie generalizované a samozrejme si ich môžeš prispôsobiť svojim podmienkam. Ak napríklad vieš že nebývaš často doma, zvoľ radšej plastové a mierne vačšie kvetiináče. Ak naopak máš na rastlinky veľa času a miluješ polievanie, tak odporúčame menšie terakotové:) 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
 

Kde nás nájdeš

Námestie SNP 9/9 (2. poschodie)
Banská Bystrica

Pasáž Starobystrickej reštaurácie
Druhé dvere vľavo, hore schodmi

Poradíme?
Po-Pi 11-17:00
Copyright 2020 ©Kvetúlok / Kvetáreň
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk