Doprava expres kuriérom od 2,50€ ----- POŠTOVNÉ NAD 50€ NA POŠTU ZDARMA.
Logo
Potrebuješ sa poradiť?
Po-Pi 11-17:00
0 ks
za € 0
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ sa poradiť o rastlinkách?
Nakúpte ešte za € 50 a máte dopravu ZADARMO
13.07.2023

Vzdušná vlhkosťJeden zo zásadných faktorov úspešného pestovania izbových rastlín je dodržiavanie kvalitnej vzdušnej vlhkosti v miestnosti. 

Rastlinky v prírode nasávajú vlahu nielen z pôdy cez korene ale aj cez listy zo vzduchu. Niektoré druhy si vyžadujú vyššiu vlhkosť, niektoré naopak milujú suchšie prostredie. 
Hodnotu vlhkosti vzduchu v miestnosti kde pestuješ rastlinky si vieš jednoducho odmerať vlhkomerom (hygrometrom).  Vo všeobecnosti platí, že aby boli rastlinky spokojné, minimálna vlhkosť vzduchu v bytových priestoroch by mala byť aspoň 60%. AKO ZVÝŠIŤ VLHKOSŤ VZDUCHU? 

1. Zvlhčovač vzduchu
(pozor nezamieňaj si zvlhčovač a difúzer)
Produkuje paru a tak napomáhajú efektívne zvýšiť vlhkosť vzduchu v miestnosti, modernejšie druhy dokonca zobrazujú aktuálnu hodnotu vlhkosti v percentách. Na trhu jestvuje široká škála elektrických zvlčovačov vzduchu v pomerne prijateľných cenách. Výber necháme na teba. 
Umiestnenie prístroja by malo smerovať ku skupine rastlín, prípadne do stredu miestnosti tak aby sa vlhkosť rovnomerne rozkladala po miestnosti. 2. Združovanie rastlín
Jednoduchá finta na lokálne navýšenie vlhkosti vzduchu je určite združovanie rastliniek do skupiniek. Rastlinky si tak navzájom produkujú určité množstvo vlhkosti okolo seba. 3. Zdroj vody
Ďalší typ je umiestnenie nádoby s vodou do blízkosti rastlín, prípadne ich umiestnenie na podmisku s keramzitom a vodou. Voda sa tak pomaly a postupne vyparuje a treba ju pravidelne dopĺňať. 

4. Rosenie 
Toto je kontroverzná téma. Niektoré rastliny rosenie milujú, niektorým škodí. Podľa nášho názoru veľmi zaleží najmä na type vody, ktorú použiješ. Tvrdá voda môže po čase zanášať póry listov, cez ktoré rastlinka dýcha. Vo všeobecnosti rosením nejak výrazne zvýšiť vlhkosť vzduchu v miestnosti nemožno a teda je na tvojom rozhodnutí, či budeš rastliny rosiť alebo nie. My používame naše listové výživy, aplikujeme ich uteraním. Veľmi dôležité je popri zvyšovaní vlhkosti vzduchu v miestnosti myslieť aj na prúdenie vzduchu a pravidelné vetranie, predídeš tak vzniku nežiadúcich plesní. 


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
 

Kde nás nájdeš

Po-Pi 11-17:00
Námestie SNP 9/9 (2. poschodie)

Banská Bystrica

Pasáž Starobystrickej reštaurácie
Druhé dvere vľavo, hore schodmi

Poradíme?
Po-Pi 11-17:00
Copyright 2020 ©Kvetúlok / Kvetáreň
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk