Doprava expres kuriérom od 2,50€ ----- POŠTOVNÉ NAD 50€ NA POŠTU ZDARMA.
Logo
Potrebuješ sa poradiť?
Po-Pi 11-17:00
0 ks
za € 0
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ sa poradiť o rastlinkách?
Nakúpte ešte za € 50 a máte dopravu ZADARMO
25.05.2023

Voda a izbové rastlinyVoda je životne dôležitou potrebou pre mnohé živé bytosti, ako aj pre naše rastliny. Polievanie rastliniek môže znieť ako jednoduchá úloha ale mnohí rodičia rastlín s tým stále zápasia. Je to preto, že voda nie je len voda. Môže sa skladať z mnohých rôznych zložiek, ktoré sa niektorým rastlinám páčia a iným nie.

Prečo rastlina potrebuje vodu?

Voda je zdrojom, ktorý vaša rastlina používa na prenášanie živín z pôdy cez korene do listov, kde sú potrebné. Voda je tiež nevyhnutná, pokiaľ ide o fotosyntézu. To je proces, akým rastliny vyrábajú energiu a potom rastú. Bez vody tento proces nemôže nastať, pre rastlinku by to bolo fatálne a to nikto z nás nechce :)PH vody pre rastliny

Voda sa skladá z mnohých rôznych zložiek, niektoré sú pre rastliny prospešné, iné môžu našim rastlinám škodiť. Dôležitá vlastnosť vody je úroveň jej PH. To určuje, ako kyslá je kvapalina. Čím nižšie PH, tým kyslejšie, čím vyššie, tým zásaditejšie. Preferované pH vody sa môže líšiť v závislosti od rastliny, Philodendron má rád svoju vodu medzi 4 a 6 a napríklad Begónia medzi 6 a 8. Je dôležité nájsť dobrú strednú cestu pre vaše rastliny, aby ste ich uspokojili všetky. Ak dávate svojej rastline nesprávnu úroveň PH, vaša rastlinato môže dať najavo určitými príznakmi zväčša na listoch. 

Príliš nízke PH môže rastline spôsobiť:

Zakrpatený rast
Hnedé škvrny na listoch
Nekróza listov
Zvädnuté alebo skrútené listy
Hnedá špičky listu
Chloróza listov (kde žilky listov zostávajú zelené, ale zvyšok listu zožltne)

Príliš vysoké PH môže spôsobiť:

Chloróza (choroba z nedostatku výživy, pri ktorej listy blednú)
Špičkou nových listov je mŕtva
Zakrpatené alebo zvädnuté listy
Hnedé škvrny na listoch
Tmavo zelené listy s nádychom červenej, bronzovej alebo fialovej


Regulovať pH svojej vody môžeš aj pomocou regulátorov kyslosti od BioBizz. Na to treba dbať hlavne ak máš svoje rastliny na hydropónii. Odporúčame používať náš substrát Poňák.
Rôzne zdroje vody

Voda z vodovodu
Najčastejšie používanou vodou je voda priamo z vodovodu. Kvalita vody z vodovodu sa v jednotlivých oblastiach výrazne líši. Môže obsahovať látky škodlivé pre rastliny. To neznamená, že na zalievanie rastlín nemôžete použiť vodu z vodovodu. Chemikálie vo vode z vodovodu môžete znížiť viacerými spôsobmi. Vodu môžte nechať odstáť aspo 24 hodín - Pomôže to odparovaniu chemikálií - alebo prevariť a nechať vychladnúť. PH vody z vodovodu je v priemere 7 - 8,5.

Filtrovaná voda
Filtrovaná voda je voda z vodovodu, ktorá prešla procesom filtrácie. Tým sa odstránia nežiadúce a škodlivé látky z vody. Existuje niekoľko spôsobov filtrácie, ale niektoré môžu z vody odstrániť aj látky, ktoré sú dobré pre vaše rastliny. Počuli sme aj o používaní vody z klimatizácie, filtrácia aktívnym uhlím využíva prírodné materiály, ako je drevo alebo kokosové škrupiny, ktoré sa zahrievaním vytvárajú zuhoľnatený produkt, ktorý absorbuje látky z vody, keď ňou preteká.
PH filtrovanej vody je v priemere 6,5 - 7. 

Destilovaná voda
Destilovaná voda prešla procesom varu, odparená sa potom procesom kondenzácie vracia do kvapalného stavu. Tým sa z vody odstránia nečistoty, ako sú baktérie, vírusy a iné mikroorganizmy. Táto voda je takmer 100% čistá. Chýbajú jej ale živiny potrebné pre rastliny, preto odporúčame takúto vodu prihnojovať napríklad organickými hnojivami od BioBizz. PH destilovanej vody je 7, neutrálne.

Dažďová voda
Môžete tiež zbierať dažďovú vodu. Toto sa považuje za najlepšiu a najlacnejšiu možnosť vody pre rastliny. Dažďová voda je veľmi mäkká a obsahuje prirodzené zložky, ktoré sú prospešné pre vaše rastliny.
PH dažďovej vody je 7, neutrálne.


Teplota vody
Svojim rastlinám dávaj vždy vodu izbovej teploty, číže 20 stupňov.
Toto je dokonalá teplota, pretože zaisťuje, že voda má stále veľa kyslíka a spúšťa pumpovací mechanizmus v koreňoch. Chladnejšia voda by mohla koreňom spôsobyť stres. 
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
 

Kde nás nájdeš

Po-Pi 11-17:00
Námestie SNP 9/9 (2. poschodie)

Banská Bystrica

Pasáž Starobystrickej reštaurácie
Druhé dvere vľavo, hore schodmi

Poradíme?
Po-Pi 11-17:00
Copyright 2020 ©Kvetúlok / Kvetáreň
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk