Doprava expres kuriérom od 2,50€ ----- POŠTOVNÉ NAD 50€ NA POŠTU ZDARMA.
Logo
Potrebuješ sa poradiť?
Po-Pi 11-17:00
0 ks
za € 0
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ sa poradiť o rastlinkách?
Nakúpte ešte za € 50 a máte dopravu ZADARMO
26.07.2023
Komentáre (0)

Starostlivosť o Sukulenty

Sukulenty sú fascinujúce rastliny so špecifickými charakteristikami, ktoré ich odlišujú od iných druhov. Ich zaujímavé tvarovanie, odolnosť voči suchu a pestrosť farieb ich robia obľúbenými voľbami medzi pestovateľmi. V tomto článku sa pozrieme na to, čo sú sukulenty a semi-sukulenty, ako sa o ne starať a aké sú ideálne podmienky pre ich pestovanie.Čo sú sukulenty?

Sukulenty sú rastliny, ktoré majú schopnosť viac a dlhšie uchovávať vodu vo svojich listoch, stonkách alebo koreňoch. Táto vlastnosť im umožňuje prežiť v extrémnych podmienkach, kde je obmedzený prístup k vode. Ich listy sú často mäsitejšie a nafúknuté, čo je dôsledkom tkanivových štruktúr, ktoré uchovávajú vlhkosť. Cieľom tejto prispôsobivej schopnosti je minimalizovať odparovanie vody a udržať ju čo najdlhšie.

Na druhej strane semi-sukulenty sú podobné sukulentom, ale majú menšie množstvo tkanív schopných uchovávať vodu. Semi-sukulenty sú zvyčajne menej odolné voči suchu a vyžadujú častejšie zalievanie v porovnaní so skutočnými sukulentmi.

Pôvod a výskyt sukulentov

Sukulenty majú pôvod vo vyprahlých oblastiach Afriky, Ameriky, Ázie a Austrálie. Vyskytujú sa najmä v pouštnych, polopouštnych a suchých oblastiach s obmedzeným množstvom zrážok. Ich prispôsobivé vlastnosti im umožnili prežiť v týchto drsných podmienkach.


Podmienky a starostlivosť

1. Svetlo:Sukulenty potrebujú dostatok svetla, ale niektoré druhy môžu trpieť pri priamom slnku. Ideálnou voľbou je jasné, filtrované svetlo. Uistite sa, že sukulenty majú prístup aspoň k niekoľkým hodinám svetla denne.

2. Pôda: Dôležitou súčasťou pestovania sukulentov je správna pôda. Použite pôdu, ktorá dobre odvádza vodu a zabraňuje zamokreniu koreňov. Vyskúšaj náš substrát Kakták namiešaný namieru pre tento typ rastlín. 


3. Zalievanie: Sukulenty majú radi sporadické zalievanie až po zmäknutí lístkov a neznášajú premočenú pôdu. Zalejte ich výdatne a potom nechajte pôdu úplne preschnúť pred ďalším zalievaním. V zime je vhodné zavlažovanie zmierniť, pretože sukulenty majú tendenciu byť v tomto období viac v stave odpočinku.

4. Teplota: Väčšina sukulentov prosperuje pri teplote medzi 20-30°C. V zime sa im dobre darí pri teplotách okolo 10-15°C, ale je dôležité zabrániť ich vystaveniu mrazu.

5. Vzduch a vlhkosť: Sukulenty preferujú suchšie stanovisko, kde sa vzduch voľne pohybuje. Vyhnite sa príliš vlhkým miestam, pretože to môže spôsobiť hnilobu koreňov a listov.

 

Priklady sukulentov / semisukulentov

  • Aloe vera
  • Echeveria
  • Sedum
  • Agave
  • Sansevieria
  • Ceropegia
  • Peperomia, Pilea
  • Epiphyllum


Sukulenty sú nádhernými doplnkami každej záhrady alebo interiéru, a starostlivosť o ne môže priniesť radosť aj začiatočníkom v pestovaní rastlín. Dodržiavaním správnych podmienok, ako sú svetlo, pôda, zalievanie a teplota, môžete vychutnať krásne a zdravé sukulenty, ktoré vám budú dlho slúžiť a ozdobovať váš priestor svojou jedinečnou krásou.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
 

Kde nás nájdeš

Po-Pi 11-17:00
Námestie SNP 9/9 (2. poschodie)

Banská Bystrica

Pasáž Starobystrickej reštaurácie
Druhé dvere vľavo, hore schodmi

Poradíme?
Po-Pi 11-17:00
Copyright 2020 ©Kvetúlok / Kvetáreň
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk