- Štítky blogu
- rastliny
- izbovky
- kvetaren
- pokojovky
- pokojove rostliny
- izboverastliny
- izbove rastliny
- kvety
- plantstudio
- utulokprerastliny
- zelenerastliny
- rastlinna dielna
- rostliny
- hnojenie
- rastlinky
- substrat
- plantstore
- izbak
- starostlivostorastliny
- raritne rastliny
- raritky
- zelene rastliny
- kvetinac
- kvetarensk
- vyziva rastlin
- rady k pestovaniu
- plantshop
- pestovanie
- polievanie rastlin
- zahrada
- plantcare
- kvetulok
- polievanie
- prirodastarostlivost
- kvetinovastranica
- oxalis
- zdraverastliny
- kvetinoveblogy
- zelezit
- imunit
- cocovit
- tipy
- listovavyziva
- kvetoolok
- utieranielistov
- kyslicka
- triangularis
- alocasia
- rosliny
Starostlivosť o Florálium
Rastlinné terárium takmer vôbec nepotrebuje ľudský zásah pre svoj život. Ak sú rastliny v uzavretom priestore pohromade, samé si vytvoria klímu potrebnú pre ich zdravý rast.
Keďže poznáme niekoľko typov týchto živých mini svetov, vysvetlíme si ako sa o jednotlivé druhy starať.
Delenie terárií podľa nádoby:
OTVORENÉ / ZATVORENÉ
Delenie podľa typu rastlín, ktoré v ňom žijú:
IZBOVÉ / SUKULENTNÉ / KAKTÁRIUM
Základný rozdiel medzi prvými dvomi je ten, že zatvorené terárium vyžaduje menej častú zálievku, nakoľko voda nemá tendenciu sa tak rýchlo vyparovať.
Treba ale pozorne kontrolovať rosenie jeho stien. V prípade, že sa Ti terárium rosí počas celého dňa, je mu moc vlhko a mal/a by si ho pravidelne vetrať. Správnu vlhkosť rozoznáš, ak sa steny terária zarosia iba ráno a večer.
POLIEVANIE
Sledujem jednotlivé rastliny najprv pohľadom, už napohľad môže byť zrejmé, ktorá je smädná - zalievam ku koreňom malým množstvom vody, najlepšie rozprašovačom.
Istejšia je kontrola dotykom - mäkký a tenký list je väčšinou známka dehydrácie. Ak sú listy pružné, napité a tvrdé, rastlinka je spokojná a nič nepotrebuje.
Režim zvlhčovania závisí od podmienok v akých sa terárium nachádza a samozrejme od typu rastlín. Faktory teplo, svetlo a prúdenie vzduchu môžu veľmi ovplyvniť rýchlosť vyparovania vody. Nedá sa preto určiť presný interval. V princípe ale najčastejšie zvlhčujem izbové terárium, sukulentné naozaj až po zmäknutí listov a najmenej samozrejme kaktárium.
SVETLO
Svoje rastlinné terárium nikdy neumiestňujem na priame slnko. Keby na stupnici od 1 do 10 bola jednotka tmou a desiatka priamym Slnkom, terárium zvládne hodnoty od 3-7.
Izbové umiestnim ďalej od okna, sukulentné bližšie, kaktárium spomedzi nich znesie najviac svetla.
HNOJENIE
Teráriá vo všeobecnosti nepotrebujú hnojiť. Do špeciálnej zmesi substrátu pridávame drevené uhlie a teda živiny sa v ňon prirodzene vyvoria samé.
ÚDRŽBA
Aspoň raz ročne treba terárium "poupratovať". Pozastrihávať piliš dlhé odrasty, vymeniť uhynuté jedince, prípadne dosadiť ak niečo chýba. Ak si terárium robíš s nami na workshope, ale si zadovážiš nejaké čo sme vyrobili, máš u nás doživotný servis raz ročne a samozrejme bezplatnú výmenu uhynutej rastliny sa novú.
SUBSTRÁT
Rastliny sadíme do ručne miešaných viaczložkových substrátov. Ich zloženie závisí od potrieb jednotlivých druhov rastlín. Recept sa naučíš na workshope, prípadne si ho objednaj z našej ponuky v eshope.