POUŽI KÓD "BABIES11". POŠTOVNÉ NAD 50EUR ZDARMA! (info)
Logo
Potrebuješ sa poradiť?
Po-Pi 11-17:00
0 ks
za € 0
Nákupný košík je prázdny
Potrebuješ sa poradiť o rastlinkách?
Nakúpte ešte za € 50 a máte dopravu ZADARMO
27.10.2022
Komentáre (0)

Starostlivosť o Florálium

Rastlinné terárium takmer vôbec nepotrebuje ľudský zásah pre svoj život. Ak sú rastliny v uzavretom priestore pohromade, samé si vytvoria klímu potrebnú pre ich zdravý rast. 

 

Keďže poznáme niekoľko typov týchto živých mini svetov, vysvetlíme si ako sa o jednotlivé druhy starať.

Delenie terárií podľa nádoby:
OTVORENÉ / ZATVORENÉ

Delenie podľa typu rastlín, ktoré v ňom žijú:
IZBOVÉ / SUKULENTNÉ / KAKTÁRIUM

Základný rozdiel medzi prvými dvomi je ten, že zatvorené terárium vyžaduje menej častú zálievku, nakoľko voda nemá tendenciu sa tak rýchlo vyparovať.

Treba ale pozorne kontrolovať rosenie jeho stien. V prípade, že sa Ti terárium rosí počas celého dňa, je mu moc vlhko a mal/a by si ho pravidelne vetrať. Správnu vlhkosť rozoznáš, ak sa steny terária zarosia iba ráno a večer.


POLIEVANIE

Sledujem jednotlivé rastliny najprv pohľadom, už napohľad môže byť zrejmé, ktorá je smädná - zalievam ku koreňom malým množstvom vody, najlepšie rozprašovačom. 

Istejšia je kontrola dotykom - mäkký a tenký list je väčšinou známka dehydrácie. Ak sú listy pružné, napité a tvrdé, rastlinka je spokojná a nič nepotrebuje.

Režim zvlhčovania závisí od podmienok v akých sa terárium nachádza a samozrejme od typu rastlín. Faktory teplo, svetlo a prúdenie vzduchu môžu veľmi ovplyvniť rýchlosť vyparovania vody. Nedá sa preto určiť presný interval. V princípe ale najčastejšie zvlhčujem izbové terárium, sukulentné naozaj až po zmäknutí listov a najmenej samozrejme kaktárium.

SVETLO

Svoje rastlinné terárium nikdy neumiestňujem na priame slnko. Keby na stupnici od 1 do 10 bola jednotka tmou a desiatka priamym Slnkom, terárium zvládne hodnoty od 3-7.


Izbové umiestnim ďalej od okna, sukulentné bližšie,  kaktárium spomedzi nich znesie najviac svetla.

 

HNOJENIE

Teráriá vo všeobecnosti nepotrebujú hnojiť. Do špeciálnej zmesi substrátu pridávame drevené uhlie a teda živiny sa v ňon prirodzene vyvoria samé. 

ÚDRŽBA

Aspoň raz ročne treba terárium "poupratovať". Pozastrihávať piliš dlhé odrasty, vymeniť uhynuté jedince, prípadne dosadiť ak niečo chýba. Ak si terárium robíš s nami na workshope, ale si zadovážiš nejaké čo sme vyrobili, máš u nás doživotný servis raz ročne a samozrejme bezplatnú výmenu uhynutej rastliny sa novú. 

SUBSTRÁT

Rastliny sadíme do ručne miešaných viaczložkových substrátov. Ich zloženie závisí od potrieb jednotlivých druhov rastlín. Recept sa naučíš na workshope, prípadne si ho objednaj z našej ponuky v eshope. 


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
 

Kde nás nájdeš

Námestie SNP 9/9 (2. poschodie)
Banská Bystrica

Pasáž Starobystrickej reštaurácie
Druhé dvere vľavo, hore schodmi

Poradíme?
Po-Pi 11-17:00
Copyright 2020 ©Kvetúlok / Kvetáreň
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk